17.8.2017 / Gösterim Sayısı : 258

İl Müdürümüz Yüksekova da Bitkisel Üretim ve Demonstrasyon Çalışmalarını Yerinde İnceledi

#İl Müdürümüz Yüksekova da Bitkisel Üretim ve Demonstrasyon Çalışmalarını Yerinde İnceledi

İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK, Müdür Yardımcısı Bülent TANYÜREK , Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü  İsmail TUNÇ ve teknik personel ile beraber Yüksekova ilçe Müdürlüğümüzü ziyaret ettiler.

İlçe Müdürü Cezmi  YILMAZ'dan çalışmalar hakkında brifing aldıktan sonra İlçede ilk defa üretiminin yapılması planlanan Aspir ,  Karpuz  ve Slajlık Mısır bitkilerinin  demonstrasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

İl Müdürümüz ŞİMŞEK  Aspir üretimi demonstrasyon çalışmalarının yapıldığı alanda çitfçilere Aspir bitkisinin özellikle bünyesinde barındırdığı yüksek yağ oranı ve çiçeğinin boyama sektöründeki önemi Ülke ekonomisine katkıda katma değeri çok yüksek bir bitki olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti.

Aspir çiftçilerimizin tarlasından en yüksek verimi ve kazancı almak için çok fazla bakım gerektirmeyen,  suya pek ihtiyaç duymayan, katma değeri ve kazanımları bakımından Yüksekova çiftçileri için alternatif bir ürün. Yapılan çalışmalardan da gördüğümüz kadarıyla bölge iklim ve toprak yapısına gayet uyumlu ve verimli sonuçlar alıyoruz. Eminim ki üretimi ve geri dönüşümleri yaygınlaştıkça çiftçilerimiz Aspir bitkisini daha çok benimseyeceklerdir dedi.

Karpuz ve Slajlık Mısır üretimi için demonstrasyon çalışmalarının yapıldığı tarlalarda da incelemelerde bulunan İl Müdürümüz ŞİMŞEK '' Maşallah görüyorum ki Yüksekova'nın toprağı çok bereketli yeter ki bilinçli çiftçilik yapılsın ne ekilirse çok verimli sonuçlar alınıyor. Çalışmalar yapan çiftçiler Yüksekova karpuzunun çok lezzetli ve yakın gelecekte adından ve tadından söz ettirecek dedi''.

Yem bitkisi konusunda da incelemelerde bulunan İl Müdürümüz ŞİMŞEK  özellikle alternatif ürünler üzerinde durdu. Demonstrasyon çalışmalarının yapıldığı Slajlık Mısır tarlasındaki ürün kalitesi ve verimi ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdi. Şimşek Hakkari İl ve İlçelerinin tarımsal üretim ve faaliyetlerinin bu şekilde demonstrasyon çalışmaları yapılıp çiftçilerimize eğitim ve yayım faaliyetleri sıklaştırılarak, en uygun ve en verimli ürün çeşitliliği ile desteklenerek hak ettiği noktaya gelmesi için elinden gelenin en iyisini çalışma arkadaşları ile beraber yapacaklarını dile getirdi. Yoğun bir mesai ve çalışmamın ardından İl Müdürümüz yakın zamanda tekrar görüşme dilekleri ile beraber  vedalaşarak İlçeden ayrıldı.17.08.2017


''