28.7.2017 / Gösterim Sayısı : 295

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Demostrasyon Çalışması Yapıldı

#Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştiriciliği Demostrasyon Çalışması Yapıldı

      Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından ilimizde yürütülen  "Itri-Tıbbi Bitkiler ve Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında İlimizde demonstrasyon çalışmaları uygulanmaktadır. Itri ve tıbbi bitkilerin İlimiz çiftçilerine tanıtılması amacıyla Merkez İlçemiz Otluca Köyünde üretici Yavuz TAŞ'ın arazisinde demonstrasyon kurulan tıbbi nane fidelerini dikimi gerçekleştirildi.

Yapılan çalışmayı yerinde incelemek üzere, İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK ve Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Mehmet Emin ERTAŞ ve şube personelleri katıldı.

İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK; amaçlarının ıtri ve tıbbi bitkilerin yaygınlaşmasının sağlanması olduğunu ifade ederek: "Bu gibi demostrasyon çalışmalarını yaparken verim, kalite değerleri ve ekonomik açıdan ürünlerin yetiştirilebilirliğini ortaya koymak istiyoruz. Tıbbi ve aromatik bitkilerin işin bilimine uygun olarak yapılmasıyla birlikte hem üretimin hem çiftçinin kazancının hem de köylere geri dönüşlerin artırılması amacıyla üretim çalışmalarının yürütülmesi gerektiğini, daha sonra da uygun olan ilçelerimizde bu bitkilerin yaygınlaşması için çalışmalar yürütmek amacındayız. Ayrıca yapılan çalışmalarından dolayı emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum."

Demonstrasyon çalışmaları sonucunda ileriki zamanlarda da devam edeceği, bölgeye örnek olacak üretimlerin yapılarak istenilen kalite  ve miktarda tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi yapılacaktır.  


''