21.7.2017 / Gösterim Sayısı : 174

Hakkari de Sülük Göletine 15 Bin Sazan Balığı Yavrusu Bırakıldı.

#Hakkari de Sülük Göletine 15 Bin Sazan Balığı Yavrusu Bırakıldı

         Hakkari merkez Merzan mahallesinde bulunan gölete 15 bin  sazan balığı yavrusu bırakıldı.

        Gölete balık bırakma törenine Hakkari Vali Yardımcısı Sayın  Bekir ABACI,  İl Müdürümüz  Sayın Vahap ŞİMŞEK  İl Müdürlüğümüz personelleri kalıtdı.

        İl Müdürümüz ŞİMŞEK " Gölete 15 bin  sazan balığı yavrusu bırakıldığını, Bakanlık olarak, su ürünleri kaynaklarımızın  su ürünlerinin sürdürülebilir kullanılması ve gelecek nesillere miras olarak bırakılmasının sağlanabilmesi, deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri stoklarının takviyesi amacıyla "Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi"ni yürütüyoruz.

        Proje kapsamında, Bakanlığımıza bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri'nde üretimi devam eden 5 milyon adet yavru sazan balığının Eğirdir, Beyşehir, İznik ve Uluabat gölleri başta olmak üzere Hakkari ilimiz dahil 59 ilde yer alan 591 göl ve gölete bırakılmasına başlandı. Geçen hafta başlayan balıklandırma çalışması Ekim ayında tamamlanacak.

       Bu balıklar, Anadolu'muzun ekonomik ve tabii türleri arasında yer almakta olup vatandaşımız için kaliteli bir protein ve balıkçımız için önemli bir gelir kaynağı. Aynı zamanda hem sportif hem de ticari balıkçıların gözdesi olmaya devam ediyor.

       Sazan balığıyla beraber her yıl ortalama toplam 5 milyon adet kalkan, mersin ve karadeniz alabalığı yavruları göl ve göletlere bırakılıyor. Bu yıl yapılacak balıklandırma çalışmalarıyla birlikte 2002 yılından bu yana toplam 80 milyon adet yavru balık, göl ve göletlere bırakılmış olacak.

      Balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkün. Sayın ŞİMŞEK " Gölete bırakılan sazan yavrularının iki yıl içinde büyüyebileceğini, bu süreçte avlanmamasının gerektiği, iki yıl sonrasında sağlıklı bir su ürünleri kapasitesine oluşulabileceğini,  tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması, sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz ediyor.

    Gelecek yıllarda da yeni balık türlerini iç sulara bırakarak, vatandaşlarımızın sağlıklı ve kaliteli proteine ulaşmasına yönelik çalışmalar sürdürülebileceğini'' ifade etti.

 


''