23.5.2017 / Gösterim Sayısı : 367

İl Müdürlüğümüzde 2017 Yılı Çocuk Tarım Kampı Uygulamaları Gerçekleştirildi

#İl Müdürlüğümüzde 2017 Yılı Çocuk Tarım Kampı Uygulamaları Gerçekleştirildi

    Bakanlığımızca 2016 yılında '' Lider Çocuk Tarım Kampı '' adı altında ilk öğretim 4.sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığını kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenliği hakkında bilgi vermek amacıyla kamp etkinliği gerçekleştirilerek ülke çapında bu kaptan 2.400 çocuk yararlandırılmıştır. 2017 yılında ve bundan sonraki yıllarda da kamptan faydalanacak çocuk sayısının arttırılması ve ilave yenilikçi uygulamalarla kampın devam etmesi düşünülmektedir.

Bu uygulamalar kapsamında; İlimizde 2017 Yılı Çocuk Tarım kampı uygulamaları ile ilgili ilköğretim 4.sınıf öğrencilerden oluşan ve her okuldan 5 öğrenci alınarak 15-17 Mayıs tarihleri arasında İl Müdürlüğümüz bünyesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler kapsamında 15 Mayıs Pazartesi günü  okullardan öğrenciler alınarak kampın önemini yansıtan tişörtler giydirildi, şapka ve yaka kartları dağıtıldı. Akabinde İl Müdürümüz Sayın  Vahap ŞİMŞEK, İl Müdür Yardımcısı Bülent TANYÜREK ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü  İsmail TUNÇ' un katılımlarıyla öğrencilere etkinlik kapsamında bilgiler verildi. Tarım ve hayvancılığın anlamını, yetiştirilen bitkiler ile ilgili genel bilgiler, tükettiğimizin besinlerin kullanımı sürelerine dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgiler verildi. Öğrencilerin merak ettiği ve tarımla ilgili sorulara cevaplar verildi. 16 Mayıs gününde de öğrenciler okullardan alınarak Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğüne getirildi. Sonrasında  İl Müdürümüz,  il Müdür yardımcısı, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü, öğretmen ve öğrencilerle beraber  Bay köyüne gidildi. Köyde öğrencilere doğa sevgisi ve bilinci konularında bilgi verildi, yeşil alanlar gezdirildi öğle yemeği yedikten sonra öğrenciler okullarına bırakıldı.

18 mayıs Perşembe günü Hakkâri Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK,  İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen "Lider Çocuk Tarım Kampı' kapsamında  kamp gören  öğrencileri makamında kabul etti. Kamp ile ilgi Valimiz Sayın Cüneyt Orhan TOPRAK'a bilgi veren İl Müdürümüz Sayın Vahap ŞİMŞEK  '' 2017 yılının Birleşmiş Milletler tarafından "Kalkınma İçin Sürdürülebilir Turizm Uluslararası Yılı" olarak ilan edilmesi nedeniyle Hakkâri'de 15-17 Mayıs tarihleri arasında 5 okuldan 25 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdikleri 2017 yılı Lider Çocuk Tarım Kampı'na katılan öğrencilere doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak amacıyla eko tarım turizmi, çiftçilik turizmi ve köy turizmi konusunda eğitimler verilerek köy gezileri düzenlediklerini ifade etti''. Valimiz Sayın TOPRAK,  yakından ilgilendiği öğrencilerle bir süre sohbet ederek daha sonra kampa katılım belgelerini verdi.


''