12.5.2017 / Gösterim Sayısı : 271

Şehrin Gülümseyişleri” Sloganı İle Gülümseyen İlimiz “Süs Bitkisi Yetiştiriciliğinde Kadın Çiftçiler Projesi”

#Şehrin Gülümseyişleri” Sloganı İle Gülümseyen İlimiz “Süs Bitkisi Yetiştiriciliğinde Kadın Çiftçiler Projesi”


      Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi tarafından yürütülen çalışmaları İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK yerinde ziyaret ederek bilgi aldı. İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve ilgili kurumlara iki ayrı proje şeklinde sunulan; Hakkari Van karayolunun 20.km'sinde kurulan 1 da modern serada yerel ve kamusal alanların ihtiyaçları doğrultusunda süs bitkisi ve sebze yetiştirilmeye başlanmıştır.

İl Müdürümüz ŞİMŞEK, kadın çiftçi çalışmalarının önemli olduğunu ve kurum olarak gerekli desteğin verileceğini belirtti. Proje kapsamında ilimizde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen, Yine proje çalışmaları kapsamında kadın girişimcilerimiz tarafından ve İl Müdürlüğümüz teknik personellerinin desteği ile "Çiçeklerin Özü" isimli bir kadın kooperatifi kurulmuştur. Çalışmaları projelendirilmesinde ve koordinatörlüğünde önemli çabalar sarf eden Koordinasyon ve Tarımsal Şube Müdürü İsmail TUNÇ ve Proje Koordinatörü Ziraat Yüksek Mühendisi İdris UCE'nin eşlik etiği ziyarette Kooperatif kapsamında yeni projelere, projeler kapsamında yeni istihdamlara ve kadın çalışmalarına devam edileceğini belirti.

Kooperatif adına konuşan kooperatif Başkanı Elif ERMAĞAN Projede emeği geçen ve desteklerini esirgemeyen Hakkari Valisi Sayın Cüneyt ORHAN TOPRAK'a, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığına, Hakkari İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne, Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve Doğu Anadolu Kalkınma Ajansına sonsuz teşekkürlerini belirti. Ayrıca İstanbul Silivri Belediye Başkanı Ömer IŞIKLAR ve İzmir Bademli Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Selçuk BİLGE'nin de anaç ihtiyacı konusunda çalışmalara destek verdiğini, Hakkari Çiçeklerin Özü Kadın Kooperatifi Başkanı çalışmalarımıza Türkiye'nin her yerinden ciddi anlamda bir sahiplenme olduğunu belirterek bir gönül köprüsünün de dolaylı olarak kurulduğunu söyledi. Hakkâri'nin önemli bir üretim merkezi olabileceği, kaynaklarının değerlendirilmesi gerektiği ve sınır ülkelerle ticaret ağlarının geliştirilmesi gerektiğine de değinen ERMAĞAN Ayrıca kadınların üretim sektöründe yer almaları ve özgüvenle yaklaşmaları gerektiğini vurgulayarak, bu vesileyle destek ve emeklerini esirgemeyen herkese kooperatifimiz ortakları adına teşekkür ederek konuşmasını bitirdi. 

İl Müdürümüz ŞİMŞEK,Proje kapsamında bölgede süs bitkisi yetiştiriciliğini yaygınlaştırarak (iç mekân –dış mekân-saksı çiçekçiliği) ilin bu alandaki ihtiyaçlarına, yerel ve kamusal alanların peyzaj sorununa süs bitkisi yetiştiriciliği ile katkı sunmak amaçlı ilimizde 2 adet modern sera kurulmuştur. "Şehrin Gülümseyişleri" sloganı ve "Süs Bitkisi Yetiştiriciliğinde Kadın Çiftçiler" isimli proje ile kadın çiftçiler için kurulan süs bitkisi yetiştiriciliği tesisi ile bölgede ekonomik anlamda yeni bir canlılığın oluşturulması amaçlanmış ve bu doğrultuda tarımsal yayım politikaları çerçevesinde yeni bir farkındalık oluşturulmak hedeflenmiş bu amaçla çalışmalara ilimizde başlanmıştır dedi. 


''